Porady kosmetyczne

Zakwaszanie włosów – czy warto to robić? Wpływ na włosy i skórę głowy

Piękne, zadbane włosy są marzeniem większości pań. Aby wyglądać atrakcyjnie, poddajemy się rozmaitym zabiegom fryzjerskim, prostujemy, farbujemy lub decydujemy się na trwałą ondulację. Stosujemy silne preparaty utrwalające fryzurę. Wiele z nich może prowadzić do zmiany odczynu skóry i włosów na zbyt zasadowy. W takim przypadku zbawieniem okazać może się zakwaszanie włosów. Co to jest zakwaszanie włosów, jakie efekty możemy uzyskać i jak przeprowadzić zabieg w domu?

Czym jest zakwaszanie włosów?

Zakwaszanie włosów to nic innego, jak zmiana odczynu skóry i włosów na bardziej kwasowy. Naturalne pH skóry człowieka to około 5,5. Jest to odczyn lekko kwaśny. Im wyższa wartość pH, tym bardziej zasadowy odczyn chemiczny.  Zasadowe pH jest typowe dla wielu kosmetyków zawierających mydła i inne detergenty; zasadowe są również  produkty fryzjerskie zawierające amoniak (czyli na przykład wiele farb oraz preparatów do trwałego prostowania i ondulacji włosów).
Zakwaszanie włosów i skóry głowy ma więc na celu przywrócenie bardziej naturalnego ich odczynu, zapewnienie równowagi biologicznej, a tym samym poprawę ogólnej kondycji włosów.

Czy warto stosować zabieg zakwaszania włosów?

Zastanawiając się nad tym, czy warto stosować zabieg zakwaszania włosów, należy poznać efekty, jakie możemy w ten sposób uzyskać. Widocznym skutkiem zmiany odczynu pH włosa na bardziej kwaśne jest wygładzenie łusek włosowych, uniesionych przez inwazyjne zabiegi. Uniesione, niedomknięte łuski włosa sprawiają, że włosy łatwo się puszą, tracą wilgoć, wydają się być szorstkie, matowe. Widocznym objawem porowatej struktury włosów jest również silniejsze puszenie się i elektryzowanie włosów, a w przypadku włosów po koloryzacji – szybsze wypłukiwanie koloru.

Płukanki zakwaszające włosy mogą więc pomóc przywrócić ich naturalny kwaśny odczyn, a wraz z nim gładszą powierzchnię włókien włosa. Dzięki temu zyskujemy gładsze, bardziej lśniące, zdrowiej wyglądające włosy. Możemy również pozbyć się ich puszenia, dłużej zachowamy kolor po farbowaniu, a efekty zabiegów nawilżania i odżywiania będą bardziej zauważalne.

Jak zakwaszać włosy?

Zastanawiasz się, jak zakwaszać włosy, najlepiej w domu i nie narażając się na wielkie koszty? Po pierwsze, można do tego celu skorzystać z gotowych preparatów, dostępnych w drogeriach. Odpowiednio skomponowane płukanki czy wcierki lub odżywki do włosów bez spłukiwania pozwolą zmienić pH włosa, jednocześnie wygładzając i domykając uniesione łuski włosowe.

Przygotowanie płukanki nie jest jednak niczym skomplikowanym. Można wykonać własną płukankę z dostępnych składników. Wystarczy, że do przegotowanej letniej wody dodamy łyżkę soku z cytryny lub octu jabłkowego. Tak przygotowaną mieszanką płuczemy włosy. Trzeba pamiętać, że zakwaszanie musi być ostatnim z przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych, czyli włosy zakwaszamy po ich umyciu i nałożeniu odżywki. Dzięki temu po wprowadzeniu do wnętrza włosa substancji odżywczych łuski włosa zostaną domknięte, zamykając wartościowe składniki we wnętrzu włókien włosowych. Wystarczy, że zabieg zakwaszania przeprowadzać będziesz raz w tygodniu..

komenatrz

Leave a Comment