Zdrowie

Wysypka na szyi – co oznacza i jak leczyć?

Wysypka na szyi to dolegliwość, jaka może spotkać każdego, bez względu na wiek. Z pewnością w takim wypadku zadajemy sobie pytanie, co oznacza wysypka na szyi. W wielu przypadkach warto zasięgnąć porady alergologa lub dermatologa, co pozwoli dokładnie określić przyczynę uczulenia. Uczulenie na szyi – jak leczyć? Jak pozbyć się pokrzywki na szyi? Co oznacza? O czym warto pamiętać?

Uczulenie na szyi czerwone plamy

Okazuje się, że wysypka na szyi może przybrać postać czerwonych plan, bąbli lub krostek. Zmiany skórne tego typu mają podłoże hormonalne, alergiczne lub dermatologiczne. Co ciekawe, niekiedy wysypka wynika z infekcji lub stanowi objaw ogólnoustrojowej choroby. Uczulenie na szyi czasami obejmuje też ramiona i dekolt. Chory odczuwa wtedy świąd, pieczenie i ból, a w lżejszych przypadkach mamy do czynienia głównie z dyskomfortem estetycznym. 

Co oznacza wysypka na szyi?

Jeśli zmiany skórne utrzymują się przez długi czas i żadne domowe sposoby nie działają, trzeba udać się do dermatologa. Specjalista skierować nas może również do alergologa, reumatologa lub hepatologa. Takie objawy mogą bowiem wiązać się z alergią, jak też z chorobami drobnoustrojowymi. Warto podkreślić, że bardzo często uczulenie na szyi jest wynikiem reakcji alergicznej organizmu. Alergia kontaktowa objawia się zmianami skórnymi, jakimi są:

  • obrzęki,
  • czerwone krostki,
  • bąble,
  • pręgi,
  • grudki podskórne. 

Zmiany wywołują swędzenie i dyskomfort. Reakcja alergiczna powstaje bardzo często przez chemię gospodarczą, składniki kosmetyków, środki piorące itp. W razie podejrzenia alergii warto jak najszybciej przerwać kontakt z czynnikiem uczulającym. 

Uczulenie na szyi, jak leczyć?

Uczulenie na szyi, czerwone plamy nie muszą spędzać nam snu z powiek. Nie należy od razu zakładać, że wysypka wiąże się z ciężką chorobą. Bywa bowiem efektem przegrzania, stresu, niezdrowej diety czy mechanicznego podrażnienia skóry. Na początku zastosujemy domowe sposoby, które mogą być niezwykle skuteczne. Ulgę przyniosą nam okłady z rumianku. W naparze zamoczyć należy jałowy gazik i przyłożyć go do miejsca, gdzie znajduje się pokrzywka. W sytuacji, gdy zmiany wywołują świąd, skuteczna jest skórka z arbuza. Trzeba ją schłodzić w lodówce, a następnie pocierać zmienione miejsca na szyi. 

Wysypce na szyi towarzyszyć może stan zapalny. Poprawę da zastosowanie wyciągu z aloesu. Ponadto, uczucie świądu z powodzeniem złagodzą środki z alantoiną. Rezultaty uzyskamy podczas zastosowania kompresu z owsianych płatków. Zagotujmy je w niewielkiej ilości wody, aby uzyskać gęstą masę. Po wystygnięciu zawińmy płatki w czystą gazę i przyłóżmy ją do skóry. Na pokrzywkowe zmiany także pomocne są chłodne okłady. W nieco cięższym przebiegu choroby lekarza przepisują środki farmaceutyczne w postaci maści, żelu czy też tabletek. 

Pokrzywka na szyi nie tylko nieładnie wygląda, lecz także wywołuje nasz dyskomfort. Początkowo sięgnijmy po domowe sposoby, a jeśli to nie pomoże, trzeba udać się do dermatologa po poradę. Specjalista przepisze stosowne preparaty i przeprowadzi badania.

komenatrz

Leave a Comment