Zdrowie

Solarium a zdrowie – prawdy i mity o wpływie promieniowania UV na skórę

Piękna oliwkowa lub brązowa skóra stanowi marzenie, do którego dąży coraz więcej osób. O ile w lato korzystanie z kąpieli słonecznych nie jest utrudnione, to jednak w okresie jesienno-zimowym jedyne wyjście w większości przypadkach stanowi wizyta w solarium. Warto jednak dowiedzieć się, jakie są zalety oraz wady wpływu promieniowania UV na skórę po to, aby podjąć odpowiedzialną i świadomą decyzję, czy warto korzystać z tego typu rozwiązania.

Czy solarium jest zdrowe? Co trzeba wiedzieć o opalaniu w solarium?

Podczas wizyty w solarium wykorzystywane są dwa rodzaje promieniowania – UVA oraz UVB.  Na skutek działania fal UVB podobnych do promieniowania słonecznego skóra zaczyna wytwarzać i namnażać melanocyty, czyli komórki powodujące powstawanie nowego pigmentu. Warto wiedzieć, że promieniowanie to wnika do wierzchnich warstw skóry. Natomiast UVA może dotrzeć nawet do tkanki podskórnej. Z tego też powodu wiele osób zastanawia, się czy solarium szkodzi oraz jakie długofalowe skutki może przynieść korzystanie z niego.

To właśnie promieniowanie UVA powoduje nieodwracalne zmiany w skórze i jej przedwczesne starzenie się. Do niedawna większość osób żyła w przeświadczeniu, że ten rodzaj promieni jest nieszkodliwy, co okazało się mitem. Połączenie UVA z UVB jest w stanie w krótkim czasie wywołać jedną z najcięższych chorób, jakim jest czerniak skóry.

Szkodliwość solarium przejawia się przede wszystkim w powstawaniu oparzeń, rumieni oraz podrażnienia skóry czy przyspieszeniu procesu starzenia się skóry. Wizyty w solarium niszczą włókna kolagenowe w skórze oraz nadmiernie ją wysuszają. Solarium wiąże się z odbarwieniami skóry, ponieważ naświetlanie upośledza układ immunologiczny. Ponadto wiele osób wskazuje na liczne reakcje fotoalergiczne oraz fototoksyczne, uszkodzenia oczu, a także powstawanie takich schorzeń, jak zaćma czy retinopatia.

Na co pomaga solarium? Kiedy warto z niego korzystać?

Po znalezieniu odpowiedzi oraz argumentów na pytanie, czy solarium jest szkodliwe, warto zastanowić się na co pomaga solarium? Do jednej  z najważniejszych zalet korzystania z tego rozwiązania jest szansa na wytworzenie przez organizm witaminy D3, która pozytywnie wpływa na samopoczucie. Warto jednak wiedzieć, że ilość, jaką jest w stanie wytworzyć ludzki organizm podczas sesji, wynosi niewiele. Dlatego samemu należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto z niego korzystać.

Mitem jest natomiast pogląd niektórych zwolenników solarium, że pomaga w leczeniu trądziku. Pierwsze wizyty mogą nieznacznie i tylko pozornie zlikwidować wypryski, jednak w dłuższej perspektywie nastąpi wysuszenie skóry, która zareaguje odwrotnie niż oczekujesz.

Solarium przeciwwskazania – kto powinien unikać wizyt w solarium? Jak bezpiecznie korzystać z solarium?

Podejmując decyzję o wizycie w solarium, warto wiedzieć jak bezpiecznie z niego korzystać. Faktem jest stwierdzenie, że czas sesji powinien być dopasowany do fototypu cery. Zasadą jest, że im jaśniejsza karnacja, tym krócej powinno się opalać. Istnieje także szereg przeciwwskazań, w przypadku których należy całkowicie zrezygnować z wizyt w solarium. Można do nich zaliczyć przyjmowanie leków o działaniu światłoczułym (najczęściej są to środki antykoncepcyjne, część antybiotyków i antydepresantów, a także preparaty zawierające wyciąg z dziurawca). Również stosowanie kosmetyków zawierających retinol oraz przebyte zabiegi kosmetyczne (w szczególności wykonywanych za pomocą kwasów alfa hydroksylowych) stanowią przeciwwskazanie. Wymienia się tu także aktywne choroby serca, tarczycy czy nadciśnienie tętnicze, trądzik lub stany zapalne skóry o innym podłożu. Z wizyt w solarium powinny zrezygnować także kobiety w ciąży, osoby po przebytych operacjach i zabiegach oraz Panie podczas menstruacji.

Decydując się na wizytę w solarium, należy dokładnie ocenić nie tylko swój stan czy typ cery, ale także zdrowie. Bezpieczne korzystanie z opalania powinno być oparte na krótkich sesjach, poprzedzonych odpowiednim nawodnieniem i nawilżeniem skóry oraz kompleksową pielęgnacją po każdej sesji.

Leave a Comment