Uncategorized

Najlepsza odżywka do włosów – czyli jaka?

Mówi się, że włosy to jedna z wizytówek człowieka. To właśnie kosmyki sporo zdradzają na temat kondycji fizycznej, stosowanych używek, trwających chorób czy dolegliwości. Stanowią również odzwierciedlenie osobowości, stylu oraz stopnia dbałości o własną prezencję. Z tego względu wielu osobom zależy, aby włosy wyglądały jak najlepiej. W tym celu na rynku dostępny jest ogrom różnorodnych kosmetyków.

Co istotne, sporo osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że to nie szampon stanowi podstawę pielęgnacji włosów, a… odżywka! Dlaczego tak się dzieje?

Rola profesjonalnych odżywek do włosów

Sporo osób w trakcie dobierania pielęgnacji sporo czasu poświęca na zakup odpowiedniego szamponu, zupełnie pomijając odżywkę. To duży błąd. Pierwszy z wymienionych kosmetyków ma za zadanie przede wszystkim oczyścić skórę głowy, czyli tzw. skalp. Musi jednak zrobić to bardzo delikatnie, ponieważ naskórek w tym miejscu należy do wrażliwych. Z tego względu do codziennego mycia należy wybierać szampony o łagodnym składzie, pozbawione silnych detergentów.

Jeśli chodzi o odżywki, jak sama nazwa wskazuje, mają one za zadanie odżywić kosmyki. Oznacza to, że skład takiego kosmetyku musi zawierać wszystkie składniki odżywcze, witaminy oraz pierwiastki, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju włosów z cebulek. Dlatego tego typu produkty powinno się dobierać starannie. Zatem, jaka odżywka do włosów jest najlepsza?

Odżywka do włosów – jaka najlepsza? Równowaga PEH

Jaka jest najlepsza odżywka do włosów? Odpowiedź brzmi: właściwie dobrana do potrzeb włosów. Żaden, nawet najdroższy kosmetyk nie da pożądanych rezultatów, jeśli decyzja o jego zakupie zostanie podjęta jedynie na podstawie popularności marki i wysokiej ceny. W tym względzie należy wziąć pod uwagę przede wszystkim skład wybranego produktu oraz zapotrzebowanie włosów na składniki PEH.

Co to jest równowaga PEH? To zachowanie odpowiednich proporcji pod względem dostarczania włosom kolejno: protein, emolientów oraz humektantów. Wszystkie z wymienionych grup składników oddziałują na kosmyki w określony sposób. Za sprawą obserwacji własnych włosów, analizy składów odżywek oraz metody prób i błędów można skutecznie zrównoważyć PEH, a co za tym idzie – poprawić kondycję kosmyków.

Proteiny

Proteiny mają bardzo ważne zadanie, ponieważ odpowiadają za odbudowę i regenerację struktury kosmyków. Dzieje się tak, ponieważ włosy zbudowane są z białka – keratyny, dlatego tego typu składniki odznaczają się najwyższym stopniem powinowactwa do materiału budulcowego. Proteiny sprawiają, że kosmyki wyglądają zdrowo, otrzymują odpowiednią objętość oraz o wiele lepiej się układają.

Gdy protein jest zbyt dużo, włosy stają się suche. Kiedy kosmykom brakuje tego składnika, są napuszone, wydają się być obciążone, strączkują się, szybko przetłuszczają, a loki nie utrzymują skrętu. Natomiast matowość, łamliwość czy elektryzowanie się to cechy, które stanowią niejednolity sygnał, dlatego w takim przypadku należy obserwować włosy, jak reagują na dodanie i odjęcie protein.

Emolienty

Emolienty stanowią składniki, które mają za zadanie pozostawić na włosach “film”. W ten sposób z jednej strony chronią kosmyki przed uszkodzeniami, wzmacniając nieco konstrukcję, a z drugiej nie pozwalają nawilżającym składnikom zbyt szybko opuścić struktury włosa. Co istotne, w każdej odżywce znajdują się jakieś emolienty, nie istnieje możliwość znalezienia produktu, który by ich nie posiadał.

Włosy okazują brak emolientów za sprawą zmatowienia, łamliwości, elektryzowania czy puchu. W przypadku wystąpienia obciążenia kosmyków, strączkowania, rozprostowywania skrętu czy zbyt szybkiego przetłuszczania oznacza to, że tego typu składników jest zbyt dużo. Natomiast suchość stanowi indywidualny sygnał.

Humektanty

Humektanty to składniki nawilżające. Dzięki higroskopijności (to znaczy zdolności wiązania i zatrzymywania wody w swojej strukturze) utrzymują jej odpowiedni poziom we włosach. Gdy humektantów jest za mało, kosmyki są nadmiernie obciążone oraz strączkują się. Kiedy dostarczasz ich za dużo, włosy pozostają matowe, łamią się, puszą i nie utrzymują skrętu. Natomiast do niejednoznacznych oznak należą suchość, elektryzowanie oraz przetłuszczanie.

Leave a Comment