Widok osób aktywnych fizycznie, a także zawodowych sportowców posiadających mięśnie oklejone kolorowymi plastrami nie budzi już wielkiego zdziwienia i poruszenia w społeczeństwie. Fizjoterapia jest szeroką dziedziną nauki, a osoby zajmujące się nią coraz chętniej korzystają z kinesiotapingu, czyli oklejania mięśni kolorowymi, elastycznymi paskami.
Kinesiotaping jest całkowicie bezinwazyjną metodą terapeutyczną, bardzo często stosowaną wśród sportowców oraz pacjentów z bólami mięśni i kontuzjami. Jej główną cechą charakterystyczną jest długotrwałe działanie, a także bezpieczeństwo stosowania oraz bezbolesność. Właściwe ulokowanie plastrów na ciele pozwala zapobiegać kontuzjom, a dodatkowo usprawniać pracę mięśni i pozytywnie wpływać na proces ich regeneracji. Jak długo stosować plastry do kinesiotapingu? Jak działa kinesiotaping?
Co to jest kinesiotaping?
Kinesiotaping jest naturalną metodą fizjoterapeutyczną, która została opracowana przez japońskiego lekarza Kenzo Kase. Obecnie, popularność tej techniki terapeutycznej jest bardzo duża, a z rozwiązania korzystają zawodowi sportowcy oraz amatorzy, zmagający się z bólami o różnym podłożu oraz kontuzjami.
Technika polega na przyklejaniu w odpowiednie miejsce na ciele specjalnych, elastycznych plastrów, które mają aktywować efekt terapeutyczny. Ich obecność na ciele w żaden sposób nie prowadzi do hamowania ruchów, dzięki rozciąganiu się wzdłuż ich powierzchni. Plastry wyróżniają się wysoką elastycznością, dzięki czemu korzystnie wpływają na funkcjonowanie i regenerację mięśni, stawów, ścięgien i powięzi, a dzięki swojej uniwersalności można nimi okleić każdą część ciała.
Jak naklejać plastry do kinesiotapingu? Taśmy nakleja się na ciało po jego dokładnym oczyszczeniu, osuszeniu i ewentualnym usunięciu nadmiaru owłosienia. Technika klejenia plastrów wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy o anatomii ciała, dlatego samodzielne wykonywanie tego zabiegu jest niewskazane.
Kinesiotaping – jak działa technika naklejania plastrów?
Jak działa kinesiotaping? Prawidłowo naklejona na skórę taśma delikatnie unosi skórę i prowadzi do powstania niewielkiej przestrzeni między nią a mięśniami ciała. Takie działanie jest kluczowe dla tej metody, a jej efektem jest redukcja napięcia receptorów skórnych. To właściwość, która pozwala redukować ból, a dodatkowo prozdrowotnie i regenerująco wpływać na funkcjonowanie poszczególnych elementów aparatu ruchu.
Działanie kinesiotapingu pozwala na:
- redukcję odczuwanego bólu, związanego z kontuzją, wypadkiem lub operacją,
- redukcję bólu kręgosłupa i pleców,
- poprawę funkcjonowania aparatu stawowego,
- minimalizowanie bólu związanego z zapaleniem stawów lub ścięgien,
- redukcją napięcia mięśniowego po nadwyrężeniu,
- zminimalizowanie ryzyka rozwoju kontuzji,
- rozwój działania relaksującego i odprężającego na mięsień,
- poprawę krążenia krwi i przepływu limfy,
- minimalizowanie istniejących rozstępów mięśniowych,
- zminimalizowanie ryzyka pojawiania się bolesnych skurczy mięśniowych.
Szerokie spektrum działania plastrów do kinesiotapingu sprawia, że są one wykorzystywane w różnych celach terapeutycznych. Ich zaletą z pewnością jest bezbolesność, skuteczne działanie oraz niska inwazyjność.
Czy kolory taśm do kinesiotapingu mają znaczenie?
Kolory taśm, popularnie nazywanych tejpami, wbrew powszechnej opinii nie posiadają większego znaczenia. Barwa taśmy nie ma wpływu na jej działanie, a wybierając konkretny odcień, warto kierować się swoim gustem. Warto wiedzieć, że plastry dla dzieci produkowane są w różnych, kolorowych wzorach, których celem jest umilenie noszenia ich na ciele.
Wiele pacjentów zadaje sobie również pytanie, jak długo stosować plastry do kinesiotapingu? Długość terapii jest zależna od wielu czynników. Warto użytkować je przez kilka dni, a nawet tydzień, co w dużej mierze zależne jest od siły trzymania się kleju do skóry. W przypadku ich przedwczesnego odklejenia warto zgłosić się do fizjoterapeuty lub innego specjalisty, który powtórzy zabieg, umożliwiając jego odpowiednie działanie.
Leave a Comment