Moda

Jak wybrać kurtkę puchową dobrej jakości?

Zima to pora roku, która zawsze kojarzy się ze śniegiem i niskimi temperaturami. Oznacza to, że dobór odpowiedniej odzieży na tę porę roku jest niezwykle ważny. Nikt w końcu nie chce marznąć. Dlatego wybór kurtki na zimę nie powinien być przypadkowy. Na rynku dostępne są oczywiście różne modele i rodzaje kurtek zimowych. Wśród nich dużą popularnością cieszą się kurtki puchowe. Wynika to przede wszystkim z tego, że są one naprawdę ciepłe. Ważne jest jednak, aby kurtkę puchową wybrać właściwie.

Jak wybrać kurtkę puchową?

Dostępne na rynku kurtki puchowe mają wypełnienie bądź naturalne, bądź syntetyczne. Niezależnie od wypełnienia, jeśli kurta wyprodukowana jest z zachowaniem wysokiej jakości, to wyróżniać będzie się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Dodatkowo kurtki puchowe są dość lekkie, co również jest ich zaletą. Jak wspomniano, wypełnienie kurtek puchowych może być również. Mowa tu przede wszystkim o puchu naturalnym oraz wypełnieniu syntetycznym. Na czym polega różnica?

Naturalne wypełnienie puchówki


 
Przy wyborze kurtki puchowej bardzo istotne są parametry puchu. Jeśli chodzi o kwestię izolowania ciepła, to naturalny puch sprawdza się znacznie lepiej w porównaniu z wypełnieniem syntetycznym. Lekkie i drobne piórka skutecznie zatrzymują ciepło nawet w dość srogie mrozy. Naturalne wypełnienie to najczęściej puch gęsi bądź kaczy. Można także spotkać się z wypełnieniem stanowiącym mieszkankę puchu gęsiego i kaczego. Bardzo ważnym parametrem przy wyborze kurtki puchowej jest również sama sprężystość puchu kurtki puchowej. Mowa tu o tzw. parametrze cuin. Im jego wartość jest wyższa, tym kurta jest cieplejsza. Chcąc zakupić kurtkę naprawdę dobrej jakości, warto postawić na taką, której cuin wnosi ponad 700. Można mieć wtedy pewność, że puch jest naprawdę dobrej jakości.

Syntetyczne wypełnienie puchówki

W tym przypadki wypełnienie kurtki najczęściej stanowi poliester, który imituje naturalny puch. Jest lekki i odporny na przemakanie. Co ważne, włókna poliestrowe są także antyalergiczne. Trzeba jednak wiedzieć, że kurtka puchowa z syntetycznym wypełnieniem nie zapewni tak dobrej izolacji termicznej, jak ta z wypełnieniem z naturalnego puchu. Przede wszystkim pamiętać trzeba, że włókna poliestrowe dłużej się nagrzewają od ciepłoty ciała. Oznacza to, że trzeba nieco dłużej zaczekać, aby kurtka z wypełnieniem syntetycznym zacznie grzać. Zatem jaka kurta puchowa z wypełnieniem syntetycznym dobrze się sprawdzi? Warto postawić na taką kurtkę, która charakteryzuje się znacznie większą ilością sztucznego puchu. Innym słowy, puchówka z syntetycznym wypełnieniem powinna być grubsza.

Materiał zewnętrzny kurtki puchowej

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać dobrą kurtkę puchową, nie można zapomnieć o materiale zewnętrznym. Powinien być on przede wszystkim lekki, wodoodporny oraz oddychający. Bardzo istotna jest tu zwłaszcza wodoodporność. Jeśli materiał zewnętrzny będzie przemakać, to będzie to miało negatywny wpływ na wypełnienie kurtki, które po prostu tracić będzie na swojej jakości. Najczęściej materiał zewnętrzny kurtek puchowych stanowi poliester, poliamid bądź mieszanka bawełny i poliestru. Kurta puchowa dobrej jakości musi oddychać. Dlatego właśnie te materiały sprawdzą się najlepiej.

komenatrz

Leave a Comment