Zdrowie

Jak poradzić sobie z bolesną miesiączką?

U każdej zdrowej kobiety w wieku rozrodczym co miesiąc ma miejsce menstruacja. To znak, że organizm przygotowuje się na potencjalne zajście w ciążę i mobilizuje poszczególne narządy do przeprowadzenia procesów, które to umożliwiają. Towarzyszy temu szereg objawów, do których należą:

  • bóle podbrzusza i lędźwi,
  • ogólne osłabienie,
  • zaburzenia nastroju,
  • nudności,
  • wymioty.

Objawy przybierają dość indywidualny charakter, nie tylko w zależności od kobiety, ale nawet od danego miesiąca. Wszystko związane jest bowiem z budową ciała i tym, co się z nim akurat dzieje. Niekiedy więc dolegliwości są niewielkie, a innym razem urastają do rangi problemu, który utrudnia lub wręcz uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Zupełnie zrozumiałe jest to, że szukasz skutecznych rozwiązań, które pomogą Ci zniwelować dyskomfort. Poniżej znajdziesz wiele cennych informacji na temat tego, jak zmniejszyć ból miesiączkowy.

Domowe sposoby na ból brzucha podczas okresu – to łatwiejsze niż myślisz!

Warto zacząć od tego, co jest proste i nikomu nie sprawi kłopotów. Domowe sposoby na ból brzucha podczas okresu potrafią być na tyle skuteczne, że mogą w Twoim przypadku okazać się zupełnie wystarczające. Pierwszy i chyba najpopularniejszy to położenie się na łóżku lub sofie oraz zrelaksowanie. Sięgnij też po termofor, wypełnij go gorącą wodą i umieść na brzuchu. Słuchaj odprężającej muzyki, obejrzyj ulubiony film bądź serial i pozwól, by Twoje mięśnie stopniowo się rozluźniały. Nie tylko poprawi Ci się nastrój, ale także skurcze przestaną być aż tak wyczuwalne. Nie masz termoforu? Zastąp go zwykłą, plastikową butelką! Bądź jednak ostrożna i zrezygnuj z tej metody, gdy krwawienie jest bardzo obfite. Warto także pomedytować, aby obniżyć poziom hormonów stresu, które nasilają bóle.

Pamiętaj o tym, że w tych trudnych dniach Twoje zdrowie jest najważniejsze. Jeżeli więc masz taką możliwość, rozważ wzięcie dnia wolnego i odcięcie się od kłopotów zawodowych oraz unikaj denerwowania się. Zadbaj o to, by w Twoim domu znalazł się zapas ziół o działaniu rozkurczającym. Są to: nagietek, mięta, rumianek oraz melisa. W razie potrzeby przygotuj sobie taki napar i wypij go, a szybko przekonasz się, jak zmniejszyć ból okresowy bez konieczności sięgania po leki. Zrezygnuj z ciężkostrawnych potraw, które mogą przyczynić się do powstania problemów żołądkowych, które nasilą Twoje złe samopoczucie. Jeśli czujesz, że masz na to siłę, odrobinę się poruszaj. Lekka aktywność fizyczna pomoże Ci pobudzić krążenie i dotlenić organizm oraz dobrze zrobi spiętym mięśniom.

Zdecydowane działanie kluczem do sukcesu

Gdy naturalne sposoby na bóle miesiączkowe nie działają, to znak, że musisz przejść do bardziej zdecydowanych działań. Wspomóż się jednym ze środków przeciwbólowych oraz preparatem rozkurczowym. Przyjmuj je zgodnie z zaleceniami producenta, uważając na to, by nie przekroczyć zalecanej dziennej dawki. Dokładnie zapoznaj się także z ulotką specyfiku przed jego zażyciem. Niektóre leki zawierają bowiem kwas acetylosalicylowy, który może zwiększyć krwawienie.

Jak złagodzić ból brzucha podczas okresu, gdy dostępne bez recepty tabletki nie zapewniają pożądanych rezultatów? Jeżeli ten problem występuje u Ciebie co miesiąc, wybierz się do ginekologa. Nie tylko otrzymasz od niego środki o specjalnym, skoncentrowanym działaniu, ale także przeprowadzi on badania, których celem będzie znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy. Niekiedy bowiem bolesna menstruacja może być objawem jednej z chorób macicy bądź jajników.

Często spotykanym rozwiązaniem jest również przepisanie środków antykoncepcyjnych, które pomagają w ustabilizowaniu poziomu hormonów i zniwelowaniu bolesnych skurczów. Najważniejsze jest to, byś uważnie obserwowała sygnały wysyłane Ci przez Twój organizm i odpowiednio szybko reagowała. Nie lekceważ dolegliwości i wszelkie wątpliwości konsultuj z ginekologiem. Podpowie Ci on, co zrobić, żeby brzuch nie bolał podczas okresu, a także potwierdzi, że wszystko z Tobą w porządku i pomoże Ci cieszyć się zarówno komfortem fizycznym, jak i psychicznym.

Leave a Comment