Zdrowie

Jak poprawić przepływ limfy?

Aby zastanowić się, jak usprawnić przepływ limfy w organizmie, należy sobie odpowiedzieć na pytanie jak jest zbudowany układ limfatyczny, inaczej chłonny. W jego skład wchodzą naczynia limfatyczne oraz narządy centralne – grasica oraz szpik kostny, a także obwodowe – śledziona, węzły chłonne, grudki chłonne, migdałki podniebienne i wyrostek robaczkowy. Całość połączona jest krążąca w niej limfą. Jak poprawić układ limfatyczny oraz jego działanie?

Jak poprawić krążenie limfy? Ważne jest, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń zapoznać się z budową układu limfatycznego, gdyż aktywność w odwrotnym kierunku do przepływu chłonki powiększy problem. Limfa, inaczej przesącz tkanek, jest bogatsza w białka i uboższa w tłuszcze od osocza. Występują w niej liczne leukocyty, a brak w niej erytrocytów czy płytek krwi. Chłonka spełnia dwie funkcje – transportuje leukocyty po całym organizmie oraz tłuszcze pomiędzy jelitem cienkim a wątrobą. Zastój prowadzi do postania obrzęku limfatycznego widocznego jako opuchlizna.

Jak poprawić przepływ limfy w organizmie? Należy udać się do fizjoterapeuty, który wykona masaż danego obszaru ciała bądź też rozpocząć ćwiczenia samemu. Aktywność wykonywana za pomocą drenażu powinna być wykonywana codziennie. Limfa jako płyn ustrojowy odprowadzana jest do węzłów chłonnych. Należy znać dokładnie miejsca, w których się znajdują. Obrzęk najczęściej występuje w kończynie górnej oraz dolnej, jednak pojawia się także w okolicach twarzy. Stąd ważne jest, aby wiedzieć, jak poprawić limfę i jej przepływ, gdyż zastoje nie są zdrowe ani estetyczne. Pobudzenie jej krążenia wiąże się z codzienną rutyną. Jeżeli będziesz się dużo się ruszać, automatycznie zmusisz układ limfatyczny do pracy, a to pozwoli na powstrzymanie zastojów.

Jak pobudzić przepływ limfy?

Ćwiczenia na pobudzenie limfy powinno się rozpocząć od węzłów chłonnych. Należy je zmobilizować, aby zaczęły lepiej działać. Autodrenaż limfatyczny nóg można wykonać samodzielnie. Połóż się wygodnie i zacznij masować okrężnymi ruchami brzuch przez kilka minut. Następnie zajmij się węzłami chłonnymi w pachwinie, kolejne zaś rozgrzej te znajdujące się pod kolanem. Musisz zadbać o to, aby kończyny były rozluźnione.  Kiedy już pobudziłeś węzły chłonne do pracy, przejdź do miejsc, gdzie został zaobserwowany obrzęk. Przyłóż ręce do najbardziej wysuniętej części ciała i staraj się przesuwać limfę do poszczególnych węzłów chłonnych. Masaż wykonuj w taki sposób, aby płyn limfatyczny przelewał się pod skórą. Każdy z ruchów rób powoli i dokładnie.

Jak poprawić przepływ limfy? Ważna jest odpowiednia zbilansowana dieta. Należy dostarczać dużo wody do organizmu – około 2-2,5 l dziennie oraz jeść produkty z pełnego ziarna czy rośliny strączkowe.

Przepływ limfy w organizmie jest ważnym elementem organizmu, a jej zastój może doprowadzić do powstania nieestetycznych opuchlizn, ale również może być początkiem wielu chorób. Stąd też ważne jest, aby świadomie obserwować swój organizm i umieć szybko reagować na zachodzące w nim zmiany.

Leave a Comment