Moda

Jak nosić beret damski, aby wyglądać modnie?

Beret to uniwersalne nakrycie głowy znane w Europie od kilkuset lat. Choć nosili je głównie mężczyźni jako element integrujący ich z właściwą grupą zawodową, to zauważyć je można było też wśród studentów medycy, wykładowców, czyli jednym słowem – u intelektualnej elity. Z czasem beret stał się praktycznym okryciem głowy w krajach o przyjaznym klimacie, aż wkroczył do głównego nurtu mody męskiej i kobiecej. Stylizacje z beretem kreują najwięksi projektanci mody, a moda uliczna niezmiennie je kultywuje.

Jak modnie nosić beret? 

Zanim przystąpisz do tworzenia stylizacji z modnym beretem, zacznij od wyboru nakrycia głowy, jego formy, koloru i rodzaju tkaniny. Berety dostępne na rynku szyje się ze skóry, z dzianiny, z filcu, a nawet z włóczki. Ich kolorystyka jest ogromnie zróżnicowana – od wyrazistych i mocnych barw, tak modnych w tym sezonie, po te stonowane i wzorzyste. 

Kiedy wybór tkaniny masz już za sobą, nadszedł czas na przymierzenie i znalezienie optymalnego sposobu noszenia, dostosowanego do Twojego kształtu twarzy. Beret na damskiej głowie dodaje wdzięku, a całej stylizacji nadaje niewymuszonej elegancji i szczypty nonszalancji. To dodatek, który pokazuje kreatywność w tworzeniu stylizacji. Zatem jak nosić beret? Najlepiej pasuje do twarzy o wyrazistych rysach. Okrągła forma beretu wymaga większej staranności w modelowaniu zaokrąglonej twarzy. Również trójkątne rysy twarzy doskonale pasują do beretu, który można nosić przykrywając mocniej czoło, ułożyć go po jednej stronie głowy, a nawet przesunąć daleko do tyłu. Najważniejsze, aby wybrać takie drapowanie, które połączy idealnie formę beretu i głowy. Jeśli już wiesz, jak zakładać damski beret, można przystąpić do komponowania całej stylizacji. 

Jak prawidłowo nosić beret?  

Jeżeli masz wątpliwości, jak zakładać beret, to już na wstępie odrzuć wszelkie stylizacje, które są nijakie lub nudne. Beret jest uzupełnieniem wielu stylów, jednak zawsze musi to być kompozycja wyrazista. Będzie on świetnie pasować do stylizacji grungowych, tj. do skórzanej czarnej ramoneski czy czarnych spodni ze skóry, które świetnie komponują się ze skórzanym beretem w tym samym kolorze. 

Można się też zastanawiać, jak nosić beret damski latem. Wystarczy marynarka oversize w żywej kolorystyce i do tego barwny lub szary beret w połączeniu z innymi kolorowymi dodatkami. W wydaniu bardziej stonowanym możesz połączyć spodnie cygaretki, golf i rozpięty płaszcz – długi lub krótki w modną kratę. Do takiego stroju będzie pasował nawet beret w kratkę lub jednobarwny, najlepiej w dominującej barwie całej stylizacji. Beret doskonale komponuje się również z modnymi w tym roku kolorowymi tkaninami garniturów w męskim kroju. Szerokie garniturowe spodnie, buty na obcasie i kontrastujący, na przykład czerwony beret modnie ułożony na głowie to strzał w dziesiątkę. 

Aby poczuć się pewnie z beretem, trzeba go komponować z różnymi stylizacjami. Aby rozwiać swoje wątpliwości, warto skontrolować kompletny look przeglądając się w lustrze. Każda kobieta doskonale wie, jak nosić beret damski. Jest to element ubioru, z którym można eksperymentować na wiele sposobów. Beret być może nie jest uniwersalny, ale z pewnością na tyle praktyczny, że łatwo znaleźć optymalne rozwiązania stylizacyjne. 

Leave a Comment