Moda

Jak dobrać buty do biegania?

Bieganie to jedna z najprostszych form aktywności fizycznej, dzięki której możesz znacząco wpłynąć na poprawę własnego zdrowia, samopoczucia i sylwetki. Internet pełen jest porad, wskazówek oraz planów treningowych, które pomogą Ci zmienić się z „kanapowca” w osobę aktywną. Prostota biegania zawiera się również w osprzętowaniu. Koszulka, spodenki, skarpety i buty do biegania to wszystko, czego potrzebujesz. Te ostatnie są jednak najważniejszym elementem Twojego ekwipunku. Jakie buty do biegania wybierzesz, będą miały istotny wpływ na komfort treningu oraz pomogą uniknąć bólu, urazów i kontuzji. Rodzi się więc pytanie: jak nie popełnić błędu na samym początku? Jak dobrać buty do biegania, aby się nie zniechęcić, a każdy trening był przyjemny?

Buty do biegania – jak dobrać?

W Internecie można przeczytać setki recenzji obuwia oraz towarzyszące im opinie, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Co ciekawe, wszystkie z nich mogą być trafne. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie stopy są takie same i buty, które jednym pasują, dla innych mogą być nieodpowiednie. Warto więc przed rozpoczęciem sportowej przygody sprawdzić, jaki masz typ stopy. Wyróżnia się trzy rodzaje: supinująca, neutralna oraz pronująca. Badanie możesz zrobić samemu, w domowych warunkach lub wybrać się do profesjonalnego sklepu. Tam specjaliści najpierw zobaczą sposób poruszania się oraz stawiania stóp, a następnie podpowiedzą Ci jak wybrać buty do biegania odpowiednie do Twoich warunków.

Buty do biegania – jak wybrać?

Kiedy zbadasz już swoje stopy i będziesz wiedział jaki rodzaj obuwia będzie dla Ciebie odpowiedni, pojawi się kolejne pytanie: jakie buty do biegania wybrać? Rynek oferuje tysiące modeli. Aby zawęzić obszar poszukiwań, musisz określić dwie rzeczy: powierzchnie, po której będziesz biegał, oraz dystanse, jakie zamierzasz pokonywać. Tutaj po raz kolejny z pomocą mogą przyjść specjaliści pracujący w sklepach ze sprzętem sportowym. Dzięki udzielonym przez Ciebie informacjom będą mogli wybrać buty do biegania jakie najbardziej będą pasować do Twojego treningu. Obuwie dla osób biegających głównie po asfalcie znacznie różni się od tego proponowanego dla biegaczy terenowych. Podobnie sprawa ma się z maratończykami, a osobami biegającymi krótsze dystanse. Różnice można znaleźć między innymi w wadze buta, jego przyczepności czy amortyzacji. Nawet jeśli jeszcze nie masz sprecyzowanych planów, co do swojej biegowej przyszłości, warto, żebyś i tak skonsultował wybór obuwia z fachowcami.

W bieganiu najważniejszy jest odpowiedni start!

Choć wiele osób pewnie powiedziałoby, że najistotniejsza jest meta. Dla początkujących biegaczy to jednak początek jest ważny. Bieganie jest świetnym sposobem spędzania wolnego czasu, dzięki któremu pozytywnie wpłyniesz na swój organizm. Ważne, aby być wytrwałym i nie zniechęcić się po pierwszych treningach. Twoje ciało, szczególnie na początku przygody z bieganiem, będzie podatne na kontuzje. A żeby zminimalizować ryzyko, musisz pamiętać o kilku rzeczach: rozgrzewce, rozciąganiu, odpowiednim nawadnianiu i wyborze dobrych butów do biegania. Później nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się z rosnącej formy.

Leave a Comment