Zdrowie

Jak dbać o skórę atopową?

Na atopowe zapalenie skóry choruje coraz większa część społeczeństwa. Pierwsze objawy pojawiają się już u niemowląt, dlatego ważne jest dokładne poznanie tej choroby i świadomość, jak należy się z nią obchodzić. Trzeba pamiętać, że nie tylko małe dzieci narażone są na AZS – pojawia się ono na różnych etapach życia. Chociaż głównym czynnikiem, jaki wywołuje chorobę, jest genetyka, to nieodpowiednia pielęgnacja może wyraźnie pogłębić problem oraz zwiększyć dyskomfort. 

Skóra atopowa, co to?

To skóra dotknięta atopowym zapaleniem. Jest przewlekłą chorobą, która wywołuje suchość, świąd i podrażnienia. Na twarzy oraz ciele pojawiają się zmiany wysiękowe oraz strupy powodujące ból, dyskomfort. Choroba ta jest uznana za niewyleczalną, jednak jej objawy można w bardzo skuteczny sposób hamować i przywrócić komfort funkcjonowania na co dzień. 

Skóra atopowa – objawy 

AZS ma charakterystyczne objawy i jest łatwe w rozpoznaniu. Wymaga jednak konsultacji z dermatologiem, który dokładnie zbada pacjenta, a następnie stwierdzi, czy to na pewno właśnie ta przypadłość. Skóra atopowa, jak wygląda? Typowy objaw to zaczerwienienie skóry. Pacjenci opisują ją często jako miejscowe przesuszenie, które uciążliwie swędzi i wywołuje dyskomfort. Tak podrażniona skóra jest wyjątkowo narażona na zakażenia bakteryjne, dlatego wymaga dokładnej obserwacji. Chociaż skóra atopowa dotyka często całego ciała, głównie pojawia się na zgięciach łokci, kolan, na twarzy i szyi. 

Skóra atopowa, jak dbać? 

Dbanie o skórę atopową opiera się głównie na jej intensywnym nawilżaniu. Ważne jest złagodzenie nadmiernej suchości, która wywołuje świąd i potęguje stany zapalne. Pielęgnacja skóry atopowej powinna zaczynać się od bardzo łagodnego oczyszczania bez używania drażliwych środków. Nie są wskazane perfumowane mydła czy nawet drogeryjne kosmetyki, które deklarują łagodne działanie. Produkty wykorzystywane do mycia skóry atopowej muszą być wyjątkowo łagodne, najlepiej zarejestrowane jako wyroby medyczne i bezpieczne już od pierwszego dnia życia. Oczyszczanie powinno przebiegać w sposób delikatny, a jednocześnie na tyle skuteczny, żeby nie nawracały zakażenia bakteryjne. 

Po umyciu skórę należy nawilżyć kremem lub balsamem do ciała, który będzie przeznaczony specjalnie dla osoby z AZS. Dzięki temu warstwa lipidowa zostanie odbudowana, a podrażnienia zostaną złagodzone. Ważne jest też używanie miękkiego i czystego ręcznika, którym należy bardzo delikatnie wycierać skórę po kąpieli. Nie zaleca się też długiego, częstego leżenia w wannie. 

Skóra atopowa – jak leczyć? 

Jeśli łagodzenie objawów za pomocą środków intensywnie natłuszczających nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, można podjąć się leczenia pod okiem dermatologa. Może on zalecić maści zawierające substancje sterydowe o działaniu przeciwświądowym i przeciwzapalnym. W wyjątkowo ciężkich przypadkach stosuje się nowoczesne leki przeciwzapalne lub terapię światłem. 

Co na skórę atopową? 

Oprócz środków intensywnie nawilżających i leków zaleconych przez lekarza ważne jest, żeby pamiętać, jakie czynniki zewnętrzne wywołują podrażnienia skóry atopowej. Jeśli chory używa perfum, to powinny one być nanoszone na ubranie, a nie bezpośrednio na naskórek. Unikać należy też takich alergenów, jak sierść zwierząt, pyłki, płyny do płukania, prania czy perfumowane kosmetyki. Wiele czynników zależy od indywidualnych kwestii, dlatego ważna jest ciągła obserwacja skóry.

Latem zaleca się stosowanie kremów, emulsji lub balsamów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem na poziomie minimum 50. Dodatkowo warto zakrywać odkryte partie ciała lekką chustą lub ręcznikiem i unikać bezpośredniego słońca. Nie jest wskazany również kontakt z chlorowaną wodą, dlatego należy unikać sauny i basenów.

Skóra atopowa, a stres

Stres ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu i niestety może również odbijać się na intensywności atopowego zapalenia skóry. Nerwowe okresy mogą zaostrzać objawy chorobowe, dlatego bardzo ważny dla osób chorujących na AZS jest spokój i umiejętne radzenie sobie w nerwowych sytuacjach. 

Leave a Comment