Uncategorized

Jak dbać o kręcone włosy?

Posiadacze kręconych włosów muszą szczególną wagę przykładać do ich odpowiedniej pielęgnacji, aby skręt był ładnie podkreślony, a pasma prezentowały się zdrowo. O taki typ włosów trudno jest zadbać – potrzebna jest do tego dość duża wiedza. W przeciwnym razie kosmyki tracą swój skręt, puszą się, są suche i nierzadko porównywane do stogu siana. Jak dbać o kręcone włosy i jakich kosmetyków używać?

Dbanie o włosy kręcone – czego potrzebuje ten typ włosów?

Posiadacze kręconych włosów powinni wiedzieć, że najczęściej odznaczają się one wysoką porowatością, czyli stopniem rozchylenia łusek włosa. Z tego względu pasma mogą się szybko i często przesuszać, być szorstkie w dotyku oraz matowe. By temu zapobiec, warto nauczyć się, jak dobierać kosmetyki do włosów kręconych, które dostarczą im odpowiednią ilość konkretnych składników. Kluczowa jest tak zwana równowaga PEH, czyli protein, emolientów i humektantów. W zależności od osoby będzie ona wyglądała nieco inaczej i należy indywidualnie dobierać proporcje, jednak można ogólnie zaryzykować twierdzenie, że włosy kręcone najbardziej lubią emolienty, ale do uzyskania efektownego skrętu potrzebne są proteiny z domieszką humektantów. Jeśli chcemy wiedzieć, jak pielęgnować kręcone włosy, nauka czytania składów kosmetyków będzie koniecznością.

W rytuale dbania o włosy kręcone nie może zabraknąć stylizatora – dzięki niemu skręt będzie podkreślony oraz utrzyma się na dłużej. Takie kosmetyki do włosów kręconych mogą występować pod postacią żelu, kremu lub pianki. Dobrym nawykiem jest również olejowanie pasem mniej więcej raz w tygodniu. Zazwyczaj dobrze sprawdzają się takie produkty, jak olej ze słodkich migdałów, z awokado, arganowy, lniany lub z pestek malin.

Jak pielęgnować kręcone włosy – jak wykonać poprawne mycie?

Jeśli chodzi o myjące kosmetyki do włosów kręconych, warto zazwyczaj używać delikatnych produktów, takich jak Milk Shake – szampon ten nie posiada w swoim składzie silnych substancji myjących, które używane zbyt często mogą doprowadzać do nadmiernego wysuszania włosów. Mycie mocnym szamponem także powinno się jednak znaleźć w repertuarze dbania o włosy kręcone, na przykład raz w tygodniu. Warto wybierać takie kosmetyki – zarówno odżywki, maski, jak i szampony – które będą miały naturalny skład, bogaty w korzystne dla skrętu składniki.

Mycie powinno się wykonywać tak zwaną metodą OMO, czyli najpierw nakładamy odżywkę, potem myjemy włosy szamponem, a na końcu ponownie stosujemy odżywkę lub maskę. Dzięki temu pasma są świetnie nawilżone i odżywione. Pamiętajmy, że kluczową zasadą tego, jak dbać o kręcone włosy, jest to, że nie wolno ich rozczesywać na sucho, a jedynie podczas mycia lub po nim. W ten sposób zachowujemy ładny skręt i unikamy puszenia się kosmyków. Po umyciu najlepiej jest je zostawić do samodzielnego wyschnięcia, jednak nie zawsze jest to oczywiście możliwe. Wówczas można zastosować zimny nawiew suszarki, najlepiej wyposażonej w dyfuzor, który pozwoli efektownie podbić skręt od skóry głowy i nadać fryzurze objętości.

Jak dbać o kręcone włosy? Kilka porad na koniec

Dbanie o włosy kręcone powinno uwzględniać dużą delikatność – niewielu posiadaczy takich pasem zdaje sobie sprawę, że używanie ręcznika po myciu może uszkodzić ich strukturę. Znacznie lepszym pomysłem jest zakup specjalnego turbanu lub po prostu wykorzystanie bawełnianej koszulki. W trosce o zdrowie włosów oraz o to, by mniej się plątały, należy używać gumek do włosów wykonanych z delikatnych materiałów – najbardziej polecanym jest jedwab. Jeśli chcemy zadbać o włosy kręcone w sposób kompleksowy, również poszewka na poduszkę powinna być wyprodukowana z takich tworzyw. Dzięki temu skręt podczas spania nie ulegnie rozprostowaniu, a włosy będą się mniej puszyć i elektryzować.

To, jak pielęgnować kręcone włosy, to skomplikowana sztuka, jednak przy odrobinie czasu i cierpliwości możemy uzyskać naprawdę świetne efekty. Na szczęście nie brakuje blogów i kont w social mediach, które dokładnie tłumaczą, w jaki sposób postępować oraz jakich kosmetyków do włosów kręconych używać.

Leave a Comment