Zdrowie

Dlaczego picie wody jest ważne? Ile wody należy wypijać w ciągu doby?

Abyś mogła cieszyć się doskonałym samopoczuciem, wystarczającym poziomem energii oraz pewnością, że procesy w Twoim organizmie przebiegają tak, jak powinny, musisz właściwie o siebie dbać. To zadanie o kompleksowym charakterze, które warto przekształcić w zdrowy styl życia. Jednym z jego podstawowych elementów jest regularne uzupełnianie płynów. Zastanawiasz się, co daje picie dużej ilości wody i dlaczego tak często o tym słyszysz – zarówno od znajomych, jak i w mediach? Odpowiedź na te pytania może Cię zdziwić!

Niepozorny płyn o szeregu cennych właściwości

Ten płyn jest często niedoceniany. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to on obecny jest we wszystkich komórkach i tkankach budujących ludzkie ciało. Woda jest niezbędna do tego, by organizm mógł prawidłowo trawić przyjmowane przez Ciebie pokarmy. Wynika to z tego, że znajduje się ona w ślinie, soku jelitowym i w żółci. Gdy jej zabraknie, pojawia się problem. Gdy zaś będzie jej pod dostatkiem, stanie się Twoim sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Nie tylko poprawia bowiem metabolizm, ale wypita kilkanaście minut przed posiłkiem zapewnia uczucie sytości, które sprawia, że będziesz mogła zjeść mniej, aby być najedzoną. To tylko jedna z wielu informacji na temat tego, dlaczego trzeba pić wodę. Czy wiesz, że to ona pomaga regulować temperaturę Twojego ciała? Gdy robi się gorąco, zaczyna parować z powierzchni skóry. Wtedy się pocisz, a ten mechanizm zapobiega przegrzaniu się, na które możesz być narażona zarówno latem, jak i zimą. Odpowiednio wysoki poziom nawodnienia owocuje także zwiększeniem wytrzymałości fizycznej. Nie męczysz się wtedy tak szybko i jesteś w stanie radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego oraz z treningami na siłowni bez dyskomfortu i nieprzyjemnych skutków ubocznych w postaci obolałych mięśni, zadyszki i nagłych skoków tętna. Każdy kolejny litr to szereg cennych korzyści dla Twoich organów i narządów wewnętrznych. Mózg pracuje wydajniej i efektywniej, więc jesteś bardziej skoncentrowana i szybciej realizujesz zadania intelektualne. Poprawia się Twoja pamięć, rzadziej doskwierają Ci bóle głowy, lepiej funkcjonują również nerki. Czy potrzebujesz jeszcze więcej dowodów potwierdzających to dlaczego picie wody jest ważne?

Doskonałe samopoczucie i promienny wygląd dzięki kilku szklankom wody

Ten płyn jest w stanie zauważalnie poprawić Twój wygląd. Udowodniono jego właściwości polegające na usuwaniu toksyn, które w mniejszych lub większych ilościach znajdują się w każdym organizmie. Efekt? Twoja skóra staje się bardziej promienna i rzadziej pojawiają się na niej rozmaite niedoskonałości. Jeśli stosujesz kremy i balsamy, doskonale wiesz, jak ważne jest nawilżanie. Rób to więc także od wewnątrz, a będziesz mogła cieszyć się jędrną, odżywioną cerą, na której tak szybko nie pojawią się oznaki starzenia. Wpływ wody na organizm dostrzeżesz również dzięki temu, że dużo łatwiej będzie Ci się pozbyć tak zwanej pomarańczowej skórki zwanej też cellulitem, która najczęściej widoczna jest na biodrach, pośladkach oraz brzuchu.

Ile wody powinno się pić każdego dnia?

Z pewnością zastanawiasz się, ile wody dziennie musisz wypijać, aby zaobserwować wszystkie wspomniane wcześniej korzyści. Wbrew pozorom i temu, co mogło do Ciebie dotrzeć, nie istnieje jednoznaczna i uniwersalna ilość. To kwestia indywidualna i uzależniona między innymi od Twojej wagi, stylu życia i aktualnej pogody. Im więcej kilogramów, tym większe zapotrzebowanie. Podczas upałów także musisz sięgnąć po dodatkową butelkę, aby uzupełnić płyny, które parują i zamieniają się w pot. Jak konkretniej możesz określić ile wody pić dziennie? Najbezpieczniej będzie zacząć od punktu wyjścia, którym jest minimum wynoszące 1,5 litra i sięgać po więcej wtedy, gdy zwyczajnie poczujesz taką potrzebę. Warto wyrobić sobie zdrowy nawyk popijania jej podczas pracy, oglądania filmu czy wykonywania innych czynności. Nie będzie to wtedy sprawiało najmniejszych problemów i stanie się czymś zupełnie naturalnym. Wiesz już, dlaczego warto pić wodę, a więc do dzieła!

Leave a Comment