Pryszcze, czyli kilka słów o trądziku
Zmiany trądzikowe to zmora wielu osób. Jest to mit, że dotykają one tylko tych w wieku dojrzewania, gdyż coraz częściej na trądzik cierpią także osoby dorosłe, które okres pokwitania mają już dawno za sobą. Wspomniane zmiany na skórze kojarzą się głównie z występowaniem na twarzy, jednak pojawiają się on także w innych miejscach na ciele. Wiele osób skarży się bowiem na występowanie uciążliwych pryszczy na dekolcie czy plecach. W niniejszym artykule dowiesz się, co mogą oznaczać pryszcze na dekolcie i plecach oraz jak skutecznie z nimi walczyć.
Przyczyny trądziku na dekolcie
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego masz pryszcze na dekolcie, to trudno będzie znaleźć na to jednoznaczną odpowiedź. Występowanie trądziku ma bowiem różnorodne podłoże i może składać się na to wiele czynników. Jeśli chodzi o pryszcze na dekolcie, przyczyny mogą być następujące:
– nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych
– zaburzenia hormonalne
– nadmierna ilość wydzielanego sebum
– podłoże genetyczne
– negatywny wpływ bakterii i drożdżaków
Występowanie trądziku warto więc skonsultować z lekarzem, gdyż trudno samemu stwierdzić, jaki jest powód występowania i co oznaczają pryszcze na dekolcie czy plecach. Dotarcie do istoty problemu powinno być punktem wyjścia do tego, aby ustalić odpowiednie leczenie i pielęgnację miejsc dotkniętych zmianami skórnymi.
Skuteczne sposoby na pryszcze na plecach i dekolcie
Występowanie trądziku warto zawsze skonsultować z lekarzem dermatologiem. To właśnie ten specjalista może wskazać przyczyny trądziku oraz zaproponować odpowiednie leczenie. W przypadku łagodnych zmian sposobem na pryszcze na plecach i dekolcie jest stosowanie leków miejscowych. Do najczęściej stosowanych należą leki zawierające kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu czy retinoidy takie jak adapalen, tretynoina czy izotretynoina. Jeśli zmiany skórne są bardzo rozległe, to wraz z lekami miejscowymi stosuje się doustne antybiotyki. Jeśli to nie zadziała wtedy do leczenia włącza się izotretynoinę, czyli jeden z silniejszych preparatów zwalczających zmiany trądzikowe.
W przypadku kobiet lekarze często decydują się na zastosowanie doustnej antykoncepcji, aby wyrównać poziom hormonów.
Dodatkowa pielęgnacja dekoltu i pleców z trądzikiem
Prócz leczenia zaordynowanego przez specjalistę warto również odpowiednio pielęgnować skórę dotkniętą trądzikiem. Warto sięgnąć po preparaty myjące i pielęgnujące przeznaczone do skóry trądzikowej. Należy unikać kosmetyków zawierających oleje, aby skóra mogła „oddychać”. Należy unikać peelingów mechanicznych, które mogą podrażniać skórę oraz powodować rozprzestrzenianie się trądziku na zdrowe partie skóry.
Pryszcze na dekolcie i plecach to nieprzyjemna dolegliwość skórna. Jednak przy wdrożeniu odpowiedniego leczenia i pielęgnacji można pozbyć się uporczywych zmian na plecach. Warto pamiętać, że pielęgnacja skóry z tendencją do trądziku powinna być rygorystyczna, gdyż te zmiany skórne mają tendencje do nawrotów, także w innych miejscach na ciele.
Wyjątkowo wartościowy artykuł