Porady kosmetyczne

Co na suche dłonie – jak nawilżyć i zadbać o suche dłonie?

Suche dłonie to problem, z którym boryka się na co dzień wiele kobiet. Najczęściej jest to sygnał, że zaniedbana została podstawowa pielęgnacja i należy poświęcić trochę czasu tej partii ciała, która przecież nieustannie narażona jest na kontakt ze światem zewnętrznym – działaniem czynników atmosferycznych czy też detergentów.

Suche dłonie – przyczyny

Skóra na dłoniach pozbawiona jest gruczołów łojowych, których zadaniem jest natłuszczanie i nawilżanie naskórka. Posiada za to liczne gruczoły potowe, przez co utrata wody jest znacznie większa niż w pozostałych partiach ciała.

Główną przyczyną suchej skóry na dłoniach jest niedostateczne zabezpieczenie jej przed działaniem czynników atmosferycznych – wiatru, słońca, wysokiej jak również niskiej temperatury. Kolejną przyczyną jest drażniące i wysuszające działanie detergentów i środków czystości stosowanych w gospodarstwie domowym. Warto też przyjrzeć się twardości wody, która ma kontakt z naszą skórą. Sucha skóra na dłoniach może też być sygnałem początkowym wielu schorzeń, m.in. problemów z tarczycą, atopowego zapalenia skóry, egzemy, czy problemów hormonalnych. Dlatego jeśli domowa pielęgnacja nie przynosi skutków – należy skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na suche dłonie

Najłatwiejszym do wykonania sposobem zapobiegania suchym dłoniom, o którym często zapominamy, jest po prostu stosowanie rękawiczek. I to zarówno tych ochronnych, do pracy w ogrodzie czy gospodarstwie domowym, czy też pamiętać o nałożeniu rękawiczek przed wyjściem z domu w mroźny dzień.

Bardzo pomocne są też maseczki na dłonie domowej roboty. Najszybszy w przygotowaniu jest kleik z siemienia lnianego. Kilka łyżek nasion lnu, zalewamy gorącą wodą, po kilku minutach miksturę przecedzamy, a powstały kleik nakładamy na skórę dłoni na kilkanaście minut. Dla wzmocnienia efektu dłonie możemy nakryć folią, a następnie ręcznikiem.

Innym sposobem jest kąpiel dłoni w ciepłej oliwie z oliwek, z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny. Taka mieszanka doskonale zadziała również na paznokcie- wzmocni je i dodatkowo rozjaśni ich płytkę.

Warto zrobić też maseczkę z kilku ugotowanych w mundurkach ziemniaków. Do rozgniecionego na papkę miąższu można dodać, np. odrobinę mleka, śmietanki lub miodu.

Jeśli skóra na dłoniach jest wyjątkowo szorstka, warto też wykonać peeling. Najprostszy zrobimy z fusów po kawie, z dodatkiem cukru lub soli, a także kilku kropli oliwy, lub olejku arganowego.

Warto zainwestować również w kilka opakowań kremu do rąk. I pozostawić po jednej tubce na umywalce, na kuchennym parapecie czy w torebce. W ten sposób zawsze będziemy pamiętać o odpowiednim natłuszczeniu naszych dłoni. Najlepiej by krem w swoim składzie miał mocznik, glicerynę, kwas hialuronowy, masło Shea oraz witaminy A i E. Składniki te nawilżą i natłuszczą skórę dłoni, a także będą zapobiegać utracie wody przez naskórek.

Spierzchnięta, sucha i szorstka skóra to nie tylko defekt kosmetyczny, który wygląda nieestetycznie. Nieleczony będzie się pogłębiał, a uszkodzony, popękany naskórek to otwarta droga dla patogenów i bakterii chorobotwórczych. Należy więc odpowiednio zadbać o skórę dłoni, by zapobiec jej przesuszaniu i zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia. A właściwie pielęgnowana skóra dłoni na pewno odwdzięczy się gładkością i pięknym wyglądem.

komenatrz

Leave a Comment