Ziołolecznictwo i medycyna ludowa są dziedzinami, które zajmują się wykorzystaniem naturalnych substancji w niwelowaniu oraz redukowaniu dolegliwości dręczących organizm. Jedną z roślin o szerokim spektrum działania i wielu właściwościach leczniczych jest witania ospała, czyli ashwagandha. Jej wpływ na ustrój człowieka wynika z obecności wielu cennych składników w owocach oraz korzeniu tego gatunku rośliny, które znajdują zastosowanie w terapii wielu schorzeń. Pozytywne opinie na temat ashwagandhy sprawiają, że coraz większa część społeczeństwa interesuje się jej właściwościami oraz rozpoczyna jej suplementację, chcąc poprawić ogólną kondycję swojego organizmu.
Ashwagandha – co to jest?
Ashwagandha, znana również pod nazwą witania ospała, jest rośliną należącą do grupy psiankowatych. To niewielki krzew, który porastają delikatnie wydłużone, niewielkie listki. Kwiaty posiadają kształt dzwonków, a w okresie pokwitania przeobrażają się w czerwone, okrągłe owoce. W celach terapeutycznych wykorzystywany jest korzeń ashwagandy. Co daje jego stosowanie?
Adaptogenność korzenia sprawia, że coraz więcej osób korzysta z ashwagandhy. Opinie specjalistów sygnalizują, że roślina należy do grupy gatunków, które redukują zaburzenia wynikające z ekspozycji organizmu na stres. Dodatkowo, właściwości ashwagandhy sprawiają, że praca układu nerwowego, a także immunologicznego przebiega sprawniej.
Ashwagandha – właściwości
Działanie ashwagandhy na organizm jest możliwe ze względu na obecność licznych związków znajdujących się w korzeniu rośliny. Substancje te wykazują całkowitą zgodność pod względem biologicznym z organizmem człowieka. W podziemnym organie witanii ospałej znajdują się witanolidy, alkaloidy oraz flawonoidy, które są odpowiedzialne za terapeutyczne działanie ashwagandhy.
Głównymi właściwościami rośliny są ochrona organizmu przed rozwojem chorób o charakterze cywilizacyjnym, działanie przeciwbakteryjne wykorzystywane w terapii infekcji oraz zakażeń czy łagodzenie stanów zapalnych towarzyszących różnorodnym schorzeniom, na przykład w przypadku wystąpienia zapalenia stawów. Ponadto ashwagandha wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego, poprawia jakość snu oraz pogłębia go, co pozwala obudzić się w pełni wypoczętym. Roślina ta ma swój udział w obniżaniu poziomu złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiega rozwojowi miażdżycy, pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, redukcję stresu czy podwyższa libido u mężczyzn. Działanie antyoksydacyjne, chroniące komórki przed działaniem wolnych rodników, ochrona wątroby przed procesami prowadzącymi do jej uszkodzenia, a także regulacja poziomu cukru we krwi to kolejne korzyści płynące ze stosowania ashwagandhy. Kiedy zaczyna działać? Większość badań wskazuje, że jej terapeutyczne właściwości uaktywniają się po około 30 dniach od rozpoczęcia suplementacji. Wynika to z konieczności nagromadzenia się substancji czynnych pochodzących z jej korzenia w organizmie.
Ashwagandha – skutki uboczne
Ashwagandha jest rośliną o silnych właściwościach terapeutycznych oraz szerokim spektrum działania. Mimo dobroczynnego wpływu witanii ospałej na organizm człowieka, do skutków ubocznych jej spożywania zaliczane są wymioty, nudności oraz zaburzenia dotyczące pracy żołądka i jelit. Roślina może również doprowadzić do pojawienia się na skórze przebarwień, dlatego podczas jej stosowania warto zadbać o odpowiednią ochronę naskórka poprzez nasmarowanie kremem z filtrem UV.
Warto również wiedzieć, że przeciwwskazaniami do stosowania i regularnej suplementacji ashwagandhy są ciąża i okres karmienia piersią, a także zażywanie leków o działaniu uspokajającym czy przeciwlękowym ze względu na to, że ashwaganda nasila ich działanie. Ponadto nie zaleca się korzystania z witanii ospałej w przypadku występowania aktywnej choroby tarczycy bądź choroby wrzodowej żołądka.
Ashwagandha jest rośliną, która pozytywnie wpływa na pracę organizmu zdrowego człowieka. Jej regularne stosowanie może znacznie usprawnić funkcjonowanie układów, a także pomóc w leczeniu istniejących dysfunkcji.
Leave a Comment