Zdrowie

Adaptogeny – czym są i jak działają?

Właściwości roślin, ich wyciągów oraz ekstraktów są coraz bardziej doceniane przez ziołoleczników oraz osoby zajmujące się medycyną naturalną. Jedną z grup substancji, które charakteryzują się szerokim spektrum działania są adaptogeny. Zgodnie z najnowszą wiedzą są nietoksycznymi roślinami lub ich częściami, które wykazują silne, tonizujące działanie na organizm. Ich głównym działaniem jest minimalizowanie skutków nadmiernej ekspozycji na stres, który negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. 

Ich cząsteczki, dzięki obecności cennych składników niejako przystosowują ciało do życia wśród czynników mechanicznych i środowiskowych, które mają na niego negatywny wpływ. Najsilniejsze adaptogeny są całkowicie biozgodne z organizmem człowieka, dzięki czemu efekt terapeutyczny ich stosowania jest bardzo szybko widoczny i odczuwalny. Jakie są najskuteczniejsze adaptogeny? Jakie opinie o adaptogenach posiadają osoby, które regularnie je stosują?

Adaptogeny – co to jest?

Adaptogeny to substancje pochodzenia naturalnego, najczęściej roślinnego. Zgodnie z definicją, adaptogenem nazywa się substancję, która swoim działaniem zwiększa zdolności adaptacyjne organizmu do życia i funkcjonowania w niekorzystnie wpływających na niego warunkach środowiskowych. Działanie adaptogenów umożliwia dostosowanie ustroju do zwiększonego wpływu czynników stresowych, środowiskowych oraz mechanicznych, które oddziałują na zdrowie fizyczne i psychiczne. 

Najlepsze adaptogeny skutecznie regulują funkcje zachodzące wewnątrz ustroju, a także przywracają im prawidłowe funkcjonowanie. Szerokie spektrum ich działania sprawia, że ich cząsteczki wpływają holistycznie na cały ustrój człowieka. Przyjmowanie adaptogenów sprawia, że ciało człowieka i tworzące go komórki lepiej i sprawniej odpowiadają na stres i niwelują jego skutki. Gdzie kupić adaptogeny? Te prozdrowotne substancje dostępne są w różnej formie – kroplach, kapsułkach lub proszku, a najczęściej można je kupić w drogeriach, aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością. 

Rodzaje adaptogenów – co warto wiedzieć?

Adaptogen jest substancją, która musi wykazywać się działaniem immunostymulującym, obniżającym aktywność układu nerwowego, antyoksydacyjnym oraz poprawiającym funkcjonowanie mózgu. Najlepszymi adaptogenami, o udowodnionym działaniu są:

  • kłącze różeńca górskiego – to roślina o właściwościach adaptogennych, która stosowana jest podczas zmagania się z bólami migrenowymi. Dodatkowo, substancje w niej zawarte zapobiegają i redukują uczucie zmęczenia fizycznego i psychicznego. Po suplement z kłącza różeńca górskiego warto sięgać w okresach wytężonej pracy umysłowej oraz zwiększonej ekspozycji na stres.
  • ashwagandha – to substancja o właściwościach przeciwzapalnych przeciwbakteryjnych, a także silnie antyoksydacyjnych. Działanie ashwagandhy pozwala na skuteczne przywrócenie fizjologicznej homeostazy organizmowi w okresach spadku odporności lub poczuciu zmęczenia i zestresowania.
  • maca – inaczej pieprznica peruwiańska posiada zdolności antyoksydacyjne oraz ochronne, które prozdrowotnie wpływają na komórki układu kostnego oraz nerwowego. Bardzo często wykorzystywana jest w przypadku problemów z płodnością oraz w sytuacji pojawiania się nieregularnych, bardzo bolesnych miesiączek.

Czy istnieją skutki uboczne przyjmowania adaptogenów?

Rośliny o właściwościach adaptogennych są coraz częściej włączane do codziennej diety. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak łączyć adaptogeny? Mimo że substancje mają prozdrowotny i bardzo pozytywny wpływ na organizm, specjaliści nie zalecają ich łączenia. Ich działanie ma na celu ochronę organizmu przed działaniem czynników środowiskowych – mimo to ich mechanizm działania jest bardzo często antagonistyczny, co uniemożliwia ich aktywację. 

Skutki uboczne adaptogenów niemal nie istnieją. Rośliny o takim działaniu są bardzo bezpieczne, a jedynym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest okres ciąży i laktacji, a także przyjmowanie leków o działaniu antydepresyjnym.

Leave a Comment