Uncategorized

Jak wykonać haft diamentowy? Praktyczne porady

W obecnym, zabieganym i pełnym bodźców świecie coraz więcej osób szuka wyciszenia oraz nowych sposobów na relaks. Z tego powodu rękodzieło przeżywa swój prawdziwy renesans, a nowych trendów w tej dziedzinie zdecydowanie nie brakuje. Jednym z nich jest haft diamentowy – technika łącząca w sobie haft krzyżykowy i znane już malowanie po numerach. Co ważne, do jego wykonania nie trzeba mieć specjalnych zdolności artystycznych. Każdy może stworzyć swoje własne dzieło, świetnie się przy tym bawiąc i odpoczywając od zgiełku codziennego życia.

Haft diamentowy – wyjątkowy trend w rękodziele

Moda na haft diamentowy, który znamy dzisiaj, przywędrowała do nas z Chin, jednak historycznie ta metoda zdobienia sięga aż starożytności, kiedy to w Babilonie układano na tkaninach kamienie szlachetne. Tak wtedy, jak i dzisiaj uzyskane efekty robią niemałe wrażenie, mieniąc się wieloma barwami. Dzisiaj do wykonania haftu diamentowego używamy diamencików wykonanych z akrylu, które za pomocą specjalnego aplikatora umieszczamy w określonym miejscu na płótnie pokrytym warstwą kleju. Przez cały czas korzysta się ze specjalnego schematu, który dokładnie określa, w jakim miejscu powinny się znaleźć koraliki o danym kolorze – na zasadzie podobnej do tej, która obowiązuje przy malowaniu po numerach. W sklepach z akcesoriami do rękodzieła można zakupić wszystko, co niezbędne do wykonania danego obrazu, w jednym zestawie. To niedrogie hobby, które wypełni wiele wieczorów dobrą i wyciszającą rozrywką, która przynosi ukojenie dla ciała i ducha.

Jak wykonać haft diamentowy? Od czego zacząć?

Jeśli nigdy wcześniej nie wykonywaliśmy podobnego rękodzieła, warto postawić na haft diamentowy 30 × 30 – to jeden z najmniejszych wymiarów obrazków, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć, czy taka forma relaksu na pewno nam odpowiada. W dobrym sklepie znajdziemy duży wybór wzorów, dlatego z łatwością znajdziemy taki, który do nas przemówi. Najczęściej można spotkać się z haftem diamentowym przedstawiającym krajobrazy, zwierzęta, kwiaty, ludzi czy martwą naturę. Nie brakuje także bajkowych postaci, ponieważ tą formą rękodzieła z powodzeniem mogą zająć się również dzieci.

Wiele osób obawia się, że nie będzie wiedziało, jak zrobić haft diamentowy. Dzięki dokładnie opracowanemu schematowi wykonanie takiego dzieła jest natomiast bardzo intuicyjne i nie wymaga ani umiejętności plastycznych, ani wiele myślenia. Jedyne zasoby, których potrzeba, to cierpliwość oraz skupienie, które w trakcie wypełniania obrazu przyniesie świetne odprężenie. 

Jak układać haft diamentowy krok po kroku

W zestawie do haftu diamentowego 30 × 30 znajdziemy płótno z warstwą klejącą oraz nadrukowanym wzorem, który ułatwi nam wypełnianie. Każdy rodzaj i kolor diamencików znajduje się w osobnym woreczku, który posiada numerek oraz symbol, ułatwiające szybkie rozpoznanie koralików. Zestaw zawiera ponadto suchy klej, pojemniczki na diamenciki, schemat wyklejania oraz aplikator, który pomoże go urzeczywistnić. 

To, jak się robi haft diamentowy, jest bardzo proste. Jednak przed przystąpieniem do wypełniania obrazu warto się upewnić, że nasz zestaw jest kompletny, aby w trakcie nie spotkało nas rozczarowanie. Jeśli niczego nam nie brakuje, możemy zdjąć folię ochronną z warstwy klejącej płótna na wybranym przez nas fragmencie, który zamierzamy wykleić. Powinno się uważać, by nie ściągnąć całej folii od razu. Następnie na schemacie haftu diamentowego 30 × 30 należy odnaleźć odpowiednie diamenciki, przełożyć go do pojemniczka, a następnie zanurzyć końcówkę aplikatora w kleju żelowym, pobrać za jego pomocą diamencik i umieścić go na właściwym miejscu. Jeśli się jednak pomylimy, możemy to łatwo naprawić. Przed każdym pobraniem diamencika proces z zanurzeniem końcówki aplikatora w kleju należy powtórzyć. Oto jak wykonać haft diamentowy!

Haft diamentowy to doskonały sposób na zrelaksowanie się, a ukończone dzieło niezależnie od treści zawsze zachwyca swoim wyglądem. Z powodzeniem może ozdobić ścianę domu lub sprawdzić się w roli własnoręcznie wykonanego prezentu dla bliskiej osoby.

Leave a Comment