Zdrowie

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne. Ma wpływ nie tylko na kwestie związane z estetyką, ale także ze zdrowiem. Jak dbać o higienę jamy ustnej? Codzienne mycie zębów, nitkowanie oraz używanie specjalnych płynów to podstawa. Nie można zapominać również o regularnych wizytach u stomatologa. Zasady higieny jamy ustnej nie są skomplikowane, a pomogą zachować zęby w dobrym zdrowiu.

Codzienna higiena to podstawa

Chociaż szybkie tempo życia i duża ilość obowiązków przytłaczają, nie można zapominać o codziennych rytuałach dotyczących higieny. Jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie jamy ustnej? Trzeba wyposażyć się w dobrej jakości szczoteczkę do zębów, pastę, nić dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej. Odpowiedni model nie powinien podrażniać dziąseł, ale musi skutecznie oczyszczać. Jeśli masz problemy z doborem właściwej szczoteczki, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z higienistką stomatologiczną.

Zasady związane z higieną jamy ustnej jasno mówią, że należy starannie podejść do czynności. Ile minut powinno się myć zęby? Minimalny czas szczotkowania wynosi 2 minuty, jednak warto poświęcić na tę czynność nieco więcej czasu. A ile razy dziennie myć zęby, aby mieć pewność, że są czyste? Należy robić to przynajmniej 2 razy dziennie. W przypadku osób noszących aparat ortodontyczny konieczne może być częstsze szczotkowanie. Najlepszym sposobem na prawidłowe mycie zębów, jest zastosowanie ruchu wymiatającego. Popularne zataczanie kółek na powierzchni szkliwa uznaje się za nieskuteczne. Warto także pamiętać, iż zęby należy oczyszczać zarówno z zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony. Podczas mycia staraj się czyścić każdy z nich osobno.

Wiesz już, jak poprawnie myć zęby. Poza szczotkowaniem należy pamiętać również o nitkowaniu. To właśnie w przestrzeniach pomiędzy gromadzi się dużo bakterii, a szczoteczka nie usunie ich całkowicie. Dobrej jakości nić dentystyczna sprawnie i skutecznie rozwiąże ten problem. Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, dobrze jest stosować także dobrej jakości płyn do jej płukania. 

Pamiętaj o języku

Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje również język. Rano można zauważyć na jego powierzchni charakterystyczny biały nalot – to właśnie tutaj gromadzą się duże ilości szkodliwych bakterii. Niewątpliwie warto regularnie je usuwać. Mycie języka podczas szczotkowania zębów można przeprowadzić za pomocą szczoteczki lub zaopatrzyć się w specjalny czyścik. Narząd ten należy czyścić przynajmniej 2 razy dziennie. Wyszczotkowany język wpływa korzystnie na stan czystości jamy ustnej, a także na intensywność odczuwania smaków. Warto także wspomnieć, że dokładne oczyszczenie go wiąże się z mniejszym ryzykiem wydobywania się z ust nieprzyjemnego zapachu. 

Regularne wizyty u stomatologa

Jeśli mowa o tym, jak dbać o jamę ustną, nie można zapominać także o regularnych wizytach u stomatologa. Chociaż ta konieczność może wzbudzać niechęć, warto poznać kilka faktów. Strach przed dentystą najczęściej wiąże się z nieprzyjemnymi wspomnieniami sprzed lat. Dzisiejsze gabinety stomatologiczne są wyposażone w sposób profesjonalny, a moc nowych technologii działa na korzyść pacjenta. 

Obawiasz się bólu podczas wizyty i leczenia zębów? Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach nawet najbardziej wrażliwe osoby znajdą wsparcie u profesjonalisty, a znieczulenia są bardzo skuteczne. Zwlekanie z wizytą to zdecydowanie zły pomysł. Jeśli odczuwasz ból lub inne nieprzyjemne objawy, pamiętaj, że problem nie zniknie samoistnie. Jedynie leczenie stomatologiczne pozwoli Ci cieszyć się zdrową jamą ustną. Bagatelizowanie problemów prowadzi do ich rozwoju, a to zaś do jeszcze większego bólu. W niektórych przypadkach uratowanie zęba może okazać się niemożliwe. Z pewnością można stwierdzić, że regularne wizyty w gabinecie stomatologa to konieczność. Osoba dorosła przynajmniej raz na pół roku powinna stawić się na przeglądzie jamy ustnej. Warto wybierać polecanych specjalistów, aby mieć pewność, że wizyta odbędzie się w przyjemnej atmosferze i z profesjonalnym podejściem lekarza.

Leave a Comment