Zdrowie jest niezaprzeczalnie jedną z ważniejszych wartości w życiu człowieka, o ile nie najważniejszą. Dlatego warto pracować nad odpowiednim stanem organizmu, co można robić na wiele sposobów. Okazuje się, że świetnym wpływ na zdrowie ma joga, czyli wschodnia dyscyplina samodoskonalenia, która pozytywnie działa zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną. W takim razie, jakie są zdrowotne korzyści jogi?
Joga pierwotnie była uznawana za technikę samodoskonalenia związaną ściśle z medytacją, której celem był przede wszystkim rozwój duchowy. Jednak współcześnie, głównie po przyjęciu jej przez mieszkańców zachodu traktuje się jako zestaw ćwiczeń fizycznych oraz umysłowych mających przede wszystkim prozdrowotny wpływ.
Jak joga wpływa na organizm?
Współczesna, a przynajmniej zachodnia joga polega na przyjmowaniu różnych, nieraz skomplikowanych pozycji zwanych asanami, które zawsze łączą się z technikami świadomego oddychania. Dzięki temu poprawia się krążenie, obniża poziom hormonu stresu i dotlenia organizm.
Korzyści jogi dla ciała
Ze względu na konieczność przybierania różnych pozycji joga świetnie wpływa na koordynację ruchową oraz elastyczność ciała. Tym samym może pomóc poprawić postawę. Podczas ćwiczeń połączonych z prawidłowym oddychaniem, stabilizuje się ciśnienie krwi, a także przyspiesza metabolizm. Dzięki temu wśród zdrowotnych korzyści jogi wymienia się także wpływ na sylwetkę.
Wiele dolegliwości bólowych powstaje na skutek długotrwałej, nieprawidłowej postawy ciała. Dlatego joga przyczynia się do redukcji bólu m. in. w przypadku rwy kulszowej, cieśni nadgarstka, bólów głowy czy ostróg piętowych.
Regularne ćwiczenie jogi sprawia, że wzmacniają się mięśnie wokół kręgosłupa, dzięki czemu ten łatwiej się prostuje. Ponadto zwiększa się wzajemny dystans kręgów, a tym samym redukuje ich wzajemny nacisk.
Pod wpływem jogi zwiększa się ilość antyoksydantów w organizmie, co podwyższa jego wydajność w zakresie procesów regeneracyjnych. Ponadto obniża się poziom cholesterolu oraz glukozy. Trening pozytywnie wpływa także na stan chrząstek, dlatego zmniejsza ryzyko wystąpienia złamań stawów czy powstania osteoporozy.
Zdrowotne korzyści jogi dla umysłu
Przede wszystkim joga redukuje stres, ponieważ poszczególne asany oraz techniki oddychania wpływają na osiągnięcie wewnętrznego i zewnętrznego spokoju. W efekcie zmniejsza się napięcie, dzięki czemu można nabrać większy dystans do rozgrywanych wydarzeń bądź otoczenia, a także ograniczyć reakcje impulsywne czy agresywne. Asany zmniejszają również zawartość kortyzol (hormonu stresu) w organizmie.
Podczas regularnego praktykowania jogi zwiększa się poziom neuroprzekaźnika GABA. Udowodniono, że jeśli jego stężenie jest zbyt niskie, zwiększa się ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Ponadto podobny stan obserwuje się przy padaczce, stanach lękowych oraz depresji.
Joga zazwyczaj łączy się z medytacją, która świetnie wpływa na emocjonalną stronę człowieka, ułatwia radzenie sobie z niepokojem i zwiększa pewność siebie.
Autor zna się na rzeczy – świetnie napisana treść