Lifestyle

Dlaczego mam czerwoną twarz po bieganiu?

Systematyczna aktywność fizyczna to znakomity sposób na to, by dbać o dobre samopoczucie, zdrowie oraz piękną sylwetkę. Ważne jest to, by wybrać taką jej formę, która będzie sprawiała Ci przyjemność. Dużą popularnością cieszy się bieganie, gdyż nie wymaga specjalistycznego sprzętu, wykupienia karnetu na siłownię ani ponoszenia dużych kosztów finansowych. Można także oddawać się mu na świeżym powietrzu i odnosić z tego tytułu dodatkową korzyść w postaci dotlenienia organizmu. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: “Dlaczego po bieganiu mam czerwoną twarz?”. Oto wyjaśnienie!

Wiele odpowiedzi, które kryje w sobie ludzka anatomia 

Podczas wysiłku fizycznego ciało pobudzone jest do pracy, a co za tym idzie, produkuje ciepło. Wzrasta Twoja temperatura, więc priorytetem staje się jej regulacja. W jej wyniku przez skórę zaczynają przepływać większe ilości krwi, a naczynia znacząco się powiększają. To z kolei skutkuje zaczerwienieniem, które będzie bardziej widoczne zwłaszcza w okolicach policzków. Pamiętaj o tym, że u każdego człowieka budowa anatomiczna jest nieco inna. Jeżeli często doskwiera Ci problem czerwonej twarz po bieganiu, bardzo możliwe, że Twoja skóra zawiera mniej tkanki tłuszczowej i jest przez to cieńsza. Ta indywidualna cecha wzmacnia widoczność rumieńców oraz przyspiesza ich pojawianie się. Obecność tak zwanych „pajączków”, czyli mocno powiększonych, a niekiedy nawet pękających naczyń krwionośnych także stanowi istotny czynnik wpływający na powstawanie zaczerwienień. Niezależnie od tego, czy uprawiasz biegi latem, jesienią czy też zimą, gdy robisz to na zewnątrz, koniecznie aplikuj na twarz krem z filtrem przeciwsłonecznym. W przeciwnym wypadku możesz nabawić się poparzeń, które również zaowocują utrzymującym się przez długi czas rumieniem.

Dopasować intensywność treningu do swojej kondycji

Gdy zmagasz się z problemem, którym jest bardzo czerwona twarz po bieganiu, zastanów się, czy nie wynika to z nadmiernego obciążenia organizmu. Takie zjawisko może mieć miejsce zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem lub postanowiłaś wydłużyć albo urozmaicić treningi. Twoje ciało zwyczajnie nie jest przygotowane na to, by poradzić sobie z takim wyzwaniem i zwiększa rytm serca. Spory skok pulsu owocuje wspomnianym już wcześniej poszerzeniem naczyń krwionośnych i zaczerwienieniem na twarzy. Dlatego śmiało można to uznać za normalną reakcję, która nie powinna dostarczać Ci dodatkowych powodów do niepokoju. Nie zaszkodzi zastanowić się też, czy przygotowując się do biegu, ubierasz się we właściwy sposób. Odzież wykonana ze sztucznych tkanin, które utrudniają właściwą cyrkulację powietrza, sprawia, że szybciej się pocisz. W takiej sytuacji naczynia skórne rozszerzają się, by ułatwić oddawanie ciepła, a na Twoich policzkach i innych częściach ciała pojawia się rumień. Sama widzisz, że widoczna po bieganiu czerwona twarz może być efektem wielu procesów wynikających z rozmaitych czynników. Wystarczy wziąć je pod uwagę i spróbować nieco zmienić poszczególne elementy treningu, by zapobiec pojawianiu się rumieńców.

komenatrz

Leave a Comment